TECHNIK ŻYWIENIA I USŁUG GASTRONOMICZNYCH

Charakterystyka

1. Technik  żywienia i usług gastronomicznych –  to kierunek dla ludzi z pasją, którzy chcą profesjonalnie  przygotowywać potrawy i napoje, organizować przyjęcia okolicznościowe oraz wyżywienie dla różnych grup ludności, a także dla osób dbających o zdrowy tryb życia i lubiących przygody ze sztuką kulinarną.

Rozwijający się prężnie przemysł turystyczny – powstawanie hoteli, restauracji, lokali  gastronomicznych – oraz moda na „zdrową kuchnię” stwarzają duże możliwości rozwoju i czynią ten kierunek bardzo atrakcyjnym na rynku pracy.

2. Informacje dodatkowe

Uczniowie kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych uzyskują dodatkowo specjalizację: dietetyk.

Szkoła realizuje liczne projekty finansowane z funduszy europejskich. Obecnie  w ramach  projektu „Dobry zawód – lepsza przyszłość” uczniowie odbywają płatne, miesięczne staże w renomowanych obiektach gastronomiczno-hotelarskich   w regionie oraz zdobywają certyfikaty na organizowanych  przez  szkołę kursach baristycznych, barmańskich i kelnerskich.

W ramach współpracy z firmą Unity Line Sp. z o.o. uczniowie mogą odbywać ponadprogramowe, dwutygodniowe praktyki na promach: „Gryf”, „Skania”, „Polonia. Szkoła od kilku lat współpracuje  z  Wydziałem Biologiczno-Rolniczym  Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Uczniowie oraz nauczyciele mają  możliwość uczestniczyć w wykładach oraz  warsztatach ćwiczeniowych.

Uczniowie realizują w zakresie rozszerzonym przedmioty: biologia i język angielski.

3. Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia

               Kwalifikacja 1:

              HGT.02. Przygotowanie i wydawanie dań

               Kwalifikacja 2:

              HGT.12 Organizacja żywienia i usług gastronomicznych

4. Sylwetka absolwenta

Absolwent kończący szkołę w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie:

 • przygotowywania i dekoracji potraw oraz napojów,
 • stosowania receptur gastronomicznych,
 • układania i oceny jadłospisów,
 •  sporządzania potraw zgodnie  z zasadami racjonalnego żywienia,
 • organizacji imprez okolicznościowych i usług cateringowych,
 • planowania i kalkulowania kosztów produkcji,
 • wykorzystywania nowoczesnych urządzeń gastronomicznych do przygotowywania i serwowania potraw,
 •  planowania i organizowania żywienia zbiorowego oraz żywienia rodziny,
 • urządzania zakładów gastronomicznych,
 • stosowania technik nakrywania stołu,
 • prawidłowej obsługi konsumenta,
 • współpracy w zespole,
 • komunikacji interpersonalnej,
 • prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Absolwenci tego kierunku kształcenia będą wszechstronnie przygotowani do wymagań pracodawców  oraz klientów.

5. Technik żywienia i usług gastronomicznych znajdzie zatrudnienie w restauracjach, barach, kawiarniach,       w placówkach żywienia zamkniętego jako:

 • szef kuchni,  
 • manager zakładu gastronomicznego,
 • organizator imprez okolicznościowych,
 • mistrz sztuki kulinarnej,
 • pracownik firmy cateringowej,
 • doradca w zakresie prawidłowego żywienia,
 • organizator usług cateringowych,
 • dietetyk.


6. Baza dydaktyczna i warunki kształcenia

Kształcenie praktyczne odbywa się w nowocześnie wyposażonych pracowniach:  gastronomicznej, pracowni obsługi konsumenta oraz  w renomowanych zakładach  gastronomicznych.  Jakość świadczonych usług, profesjonalizm oraz możliwości realizowania  się uczniów są priorytetem   w wyborze obiektów do odbywania praktyk zawodowych.

*materiały filmowe zamieszczone w prezentacji wykorzystano z zasobów portalu www.doradztwo.ore.edu.pl