TECHNIK USŁUG KELNERSKICH

Charakterystyka

1. Technik usług kelnerskich  to jeden z najważniejszych zawodów gastronomicznych, który w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność i jest poszukiwany na rynku pracy, co jest spowodowane rosnącym zainteresowaniem konsumentów usługami gastronomicznymi, także organizowaniem w lokalach coraz większej liczby przyjęć rodzinnych, biznesowych oraz korzystaniem z cateringu.
Zawód technik usług kelnerskich jest odpowiedni dla osób otwartych, pozytywnie nastawionych do ludzi, którzy z łatwością komunikują  się z otoczeniem. Absolwenci tego kierunku poszukiwani są przez pracodawców prowadzących zakłady gastronomiczne, którzy cenią pracownika dobrze wykształconego, wykonującego swoją pracę profesjonalnie, ze szczególną dbałością o wysoką jakość świadczonych usług.  Bezpośredni kontakt  z gośćmi wymaga od kelnera dużej koncentracji, odporności na stres, szczególnych predyspozycji psychofizycznych  i wysokiej kultury osobistej oraz miłej aparycji.


2. Informacje dodatkowe – uczniowie tego kierunku zdobywają w naszej szkole dodatkową wiedzę i  umiejętności w ramach specjalizacji: barman. 
Szkoła realizuje liczne projekty finansowane z funduszy europejskich. Obecnie w ramach  projektu „Dobry zawód – lepsza przyszłość” uczniowie odbywają płatne, miesięczne staże w renomowanych obiektach gastronomiczno-hotelarskich  w regionie oraz zdobywają certyfikaty na organizowanych przez szkołę kursach baristycznych, barmańskich i kelnerskich.

Uczniowie realizują w zakresie rozszerzonym przedmioty: geografia i język angielski.

3. Kwalifikacje uzyskane w wyniku kształcenia

          Kwalifikacja 1:

          HGT.01 Wykonywanie usług kelnerskich

          Kwalifikacja 2:

          HGT.11 Organizacja usług gastronomicznych

4. Sylwetka absolwenta

 Absolwent kończący szkołę w zawodzie technik usług kelnerskich jest przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie:

fachowej i kompleksowej obsługi gości w zakładach gastronomicznych, obsługi przyjęć okolicznościowych, kelnerskiej obsługi gości w pokoju hotelowym, obsługi kongresów, targów, wystaw, spotkań, konferencji i innych imprez    oraz świadczenia     gastronomicznych  usług  cateringowych dla gości    poza zakładem,   tj. w pomieszczeniach przewoźników, klienta, plenerze, przygotowania sali konsumenckiej do obsługi gości, obsługiwania gości z wykorzystaniem różnych systemów obsługi, serwowania potraw i napojów różnymi metodami i technikami oraz inkasowania należności za potrawy, napoje i towary handlowe z zastosowaniem form gotówkowych i bezgotówkowych, doradzania i udzielania gościom informacji na temat podawanych potraw i napojów, posługiwania się narzędziami, maszynami i urządzeniami wykorzystywanymi do obsługi, a także nakrywania i sprzątania stołów w zależności od rodzaju świadczonych usług dla gości oraz sporządzania potraw i napojów w obecności gości. sporządzania napojów gorących oraz napojów mieszanych, dzięki kwalifikacjom zdobytym w ramach kursów baristycznych i barmańskich.


5. Technik usług kelnerskich znajduje zatrudnienie, m. in. w:

  • restauracjach, barach, pubach,
  • kawiarniach, cukierniach,
  • hotelach i pensjonatach,
  • ośrodkach wypoczynkowych,
  • agroturystyce,
  • na promach i statkach.


6. Baza dydaktyczna i warunki kształcenia

Zajęcia ćwiczeniowe i praktyczne realizowane są w nowoczesnej pracowni wyposażonej zgodnie z  wymaganymi standardami, w której znajdują się:

sala restauracyjna odpowiednio zaaranżowana, ze stolikami i krzesłami   do obsługi indywidualnej gości,            z pomocnikami kelnerskimi oraz kredensami do przechowywania i eksponowania zastawy stołowej, lada barowa z kredensem barowym, wyposażona w profesjonalny sprzęt i szkło do obsługi barmańskiej, wysokociśnieniowy ekspres do sporządzania kawy wraz z akcesoriami baristycznymi,  aneks kuchenny                z wyposażeniem do sporządzania i wydawania śniadań oraz drobnych przekąsek i deserów.

Praktyki zawodowe odbywają się w renomowanych restauracjach i hotelach w kraju  (ośrodki nadmorskie,  górskie) i za granicą – praktyki w Grecji.

https://www.youtube.com/watch?v=q9-2LvGL5Ic
*materiały filmowe zamieszczone w prezentacji wykorzystano z zasobów portalu www.doradztwo.ore.edu.pl