Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Dbajmy o nasze dobre samopoczucie !!!

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest 10 października każdego roku z inicjatywy Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health), która ma na celu podniesienie świadomości na temat znaczenia zdrowia psychicznego oraz walkę z uprzedzeniami i stereotypami związanymi z tym obszarem zdrowia. Pierwszy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego odbył się w 1992 roku i od tamtej pory jest obchodzony corocznie w wielu krajach na całym świecie. Jest to doskonała okazja, aby zwrócić uwagę na znaczenie zdrowia psychicznego i promować świadomość oraz zrozumienie dotyczące tej ważnej sfery naszego życia. W naszej szkole również pragniemy podkreślić, jak istotne jest dbanie o nasze dobre samopoczucie.

Zdrowie psychiczne jest nieodłączną częścią naszego ogólnego zdrowia i wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie, relacje z innymi oraz nasze osiągnięcia zarówno w szkole, jak i w życiu. W dzisiejszym zabieganym świecie, w którym mamy wiele obowiązków i stresujących sytuacji, ważne jest, aby poświęcić czas na troskę o nasze zdrowie psychiczne.

Oto kilka praktycznych wskazówek, które mogą pomóc nam dbać o nasze zdrowie psychiczne:

1. Znajdź czas na relaks i odpoczynek – zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu, uprawianie ulubionych form aktywności fizycznej, czytanie książek, słuchanie muzyki czy medytacja mogą pomóc nam zrelaksować się i złagodzić stres.

2. Zadbaj o swoje emocje – ważne jest, aby być świadomym swoich emocji i szukać zdrowych sposobów na ich wyrażanie. Rozmowa z bliskimi, pisanie dziennika czy praktykowanie technik oddechowych mogą pomóc nam radzić sobie z trudnymi emocjami.

3. Utrzymuj zdrowe relacje społeczne – bliskie relacje z rodziną i przyjaciółmi są niezwykle ważne dla naszego zdrowia psychicznego. Zadawaj pytania, słuchaj uważnie i wyrażaj swoje wsparcie dla innych.

4. Unikaj nadmiernego stresu – stres może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Ważne jest, aby nauczyć się radzić sobie ze stresem poprzez planowanie, organizację i wyznaczanie sobie realistycznych celów.

5. Szukaj pomocy, gdy jej potrzebujesz – nie wahaj się szukać wsparcia i pomocy, gdy czujesz, że nie radzisz sobie sam. W naszej szkole mamy zespół doradców, którzy są gotowi służyć pomocą i wsparciem uczniom w kwestiach zdrowia psychicznego.

Pamiętajmy, że dbanie o nasze zdrowie psychiczne to inwestycja w naszą przyszłość. Zachęcamy wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli naszej szkoły do podjęcia działań na rzecz dbania o nasze dobre samopoczucie nie tylko w Dniu Zdrowia Psychicznego, ale przez cały rok.

Życzymy wszystkim udanego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego i długotrwałego dobrego samopoczucia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *