Światowy Dzień Walki z Rakiem 2023

W sobotę 4 lutego obchodzimy XXIII Światowy Dzień Walki z Rakiem 2023 (World Cancer Day). Święto zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Od 2005 roku Światowy Dzień Walki z Rakiem organizowany jest przez Międzynarodową Unię do Walki z Rakiem, stowarzyszenie pozarządowe z siedziba w Genewie.

W Polsce pomysłodawcą tego dnia była Polska Unia Onkologii, dzięki której od 4 lutego 2008 roku corocznie w tym dniu organizowane są rożnego rodzaju akcje, zachęcające przede wszystkim do przeprowadzania badań profilaktycznych.

Nowotwory są drugą po chorobach układu krążenia przyczyną śmierci pacjentów. W Polsce najczęstszym nowotworem wśród kobieta jest rak piersi, a pośród mężczyzn rak płuc. Należy pamiętać, że niektóre nowotwory nie dają objawów w początkowym stadium, dlatego tak ważna jest dokładana obserwacja własnego ciała oraz badania profilaktyczne.

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie

http://www.zwrotnikraka.pl/swiatowy-dzien-walki-z-rakiem

http://www.bimkal.pl/kalendarz/swiatowy-dzien-walki-z-rakiem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *