Narodowe Czytanie w Zespole Szkół w Wysokiej

10 września 2021 roku  uczniowie Zespołu Szkół w Wysokiej wzięli udział w dziesiątej, jubileuszowej odsłonie  Narodowego Czytania.

Narodowe Czytanie jest akcją zainicjowaną i objętą patronatem Prezydenta RP od 2012, której głównym celem jest promocja czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury oraz wzmacnianie kulturowej i narodowej wspólnoty Polaków poprzez dobór kanonicznych utworów oraz ich prezentację w atrakcyjnej oprawie artystycznej.

Uczniowie wraz z zaproszonymi gośćmi odczytali fragmenty „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Na wspólnym czytaniu zgromadzili się przedstawiciele Ośrodka Kultury w Wysokiej, Centrum Oświaty, Centrum Kultury Gminy Łańcut, z zaangażowaniem wcielając się w bohaterów dramatu.

Moralność pani Dulskiej to popularny i wyrazisty w swoim przesłaniu dramat, który na stałe wszedł do kanonu polskiej literatury. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych,
a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Mimo upływu kolejnych dziesięcioleci sztuka nie traci na swojej aktualności. To ponadczasowy i uniwersalny obraz ludzkich przywar, ułomności charakteru. Dulska jako uosobienie cech powszechnie uznawanych za godne potępienia pozostaje od ponad stu lat żywym obrazem postaw społecznych aktualnych w każdym czasie i miejscu.

Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzone chwile i wkład włożony w rozpowszechnianie polskiej literatury.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *