29 września – Międzynarodowy Dzień Kawy

Kawa to najpopularniejszy napój na świecie. Dziennie spożywa się ją w ilości ponad 2,5 miliarda filiżanek. Nic dziwnego, skoro wiele osób nie wyobraża sobie bez niej poranka.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat, spożycie kawy wzrosło niemal dwukrotnie. Statystyczny Polak wypija jej ok. 3 kg rocznie, czyli średnio 1 filiżankę dziennie (statystycznie, czyli wliczając niemowlęta).

Rekordzistami są mieszkańcy Skandynawii. W Finlandii średnie roczne spożycie kawy to 12 kg.

Kawa wg legendy pochodzi z Etiopii, jeden z tamtejszych pasterzy zauważył, że jego kozy po zjedzeniu ziarna kawowca zaczęły „tańczyć”. Kiedy sam spożył te ziarna poczuł się bardzo rześki i chętny do pracy…tak oto zaczęła się historia napoju, który zmieniał oblicze świata!

Najdroższa kawa na świecie – Kopi Luwak, osiąga zawrotną cenę ponad 2000 zł za kilogram. Czemu tak drogo? Ze względu na, mówiąc delikatnie – nietypowy sposób obróbki. Mianowicie jest przygotowywana z ziaren pochodzących z odchodów zwierzęcia zwanego właśnie luwakiem, którego soki żołądkowe nadtrawiają ziarna, a kawa zyskuje niepowtarzalny smak.

Ale picie kawy to nie tylko przyjemność, z badań wynika, że u ludzi pijących regularnie kawę zmniejsza się ryzyko chorób takich jak cukrzyca typu II, choroby serca czy choroba Parkinsona, przyspiesza się metabolizm i poprawia pamięć.

International Coffee Day to także okazja, aby zwróci uwagę świata na problemy ludzi, którzy zajmują się zbiorem kawy, na ich warunki pracy oraz wynagrodzenie. Pracownik na plantacji kawy często za całodzienną pracę dostaje tylko 5 dolarów, to tyle ile Amerykanin płaci za jedną filiżankę kawy….

A w naszej pracowni możemy wypić kawę od esencjonalnego espresso czy słodkiego cappuccino po mleczne latte i to jeszcze  przygotowane techniką latte art?mniam, mniam..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *